Vabamas stiilis rõivad suurtes suurustes

Kindlasti on enamik mehi kunagi olnud kutsutud mõnele peole või üritusele, mille puhul kutsele on riietuse kohta märgitud casual või smart casual. Neid mõisteid üldjuhul ei tõlgita, vaid kasutatakse just sellistena andmaks märku, kuidas üritusel riietuda tuleb. Need ei tähenda sugugi tumedat ülikonda – tegemist on kraadi võrra vabama rõivastusega. Kuid see ei tohi olla ka liiga „vaba“. Kuidas siis küll õigesti riietuda, kui nagunii on raske endale midagi sobivat selga leida?

Tähtsaim on alati see, et riided on terved, puhtad ja sobivas suuruses. Kuidas aga oleks mõni firmamärgiga rõivaese, mille logo silmatorkavalt särgi rinnaesisel uhkeldab? Ka see ei vasta päriselt casual-riietuse kriteeriumitele. Casual’i all mõeldakse seda, et riietus võib olla küll sundimatu, kuid peab samas olema hästi toimiv tervik. Viigipüksid, triiksärk ja pintsak (ei pea tingimata ülikond olema) sobivad hästi, mõnedel puhkudel võib sirgelõikeliste pükste asemel kanda ka teksaseid või muid pükse, sobivad ka nt chino’d või linased püksid, kui olukord lubab. Muidugi tuleb alati arvestada ka aastaaega ja ürituse sisu, enne kui otsustatakse millegi muu, mitte viigipükste kasuks. Jalga peaks panema korralikud nahkkingad, ehkki samahästi võib ka muid kingi kanda, ainult sandaalidele ei maksa mitte mõeldagi. Kui just pole suvi, sest linaste vabaajapükste juurde sobivad tõesti sandaalid paremini kui nahkkingad. Tõsi küll, ka siin on omad kirjutamata reeglid. Miski pole naeruväärsem kui sandaalide sees sokke kanda, olgu need siis valged tennisesokid või mis iganes. Ja spordisandaalid ei passi muidugi kuhugi mujale kui vabaõhutegevusteks, kui sinnagi.

Nii, sundimatu riietus ON üllatavalt raske, kas pole? Eriti kui riietumisnõude juurde on lisatud sõna smart, millisel juhul oodatakse kraadi võrra pidulikumat riietumist kui lihtsalt casual’i puhul.

Millised siis oleksid kogukale mehele soovitatavad variandid? Alustagem kas või pükstest. Tavaliselt olgu püksid tumedad, kuid eriti suvel võib kanda ka heledamaid toone, juhul kui koosviibimine ei ole väga formaalne. Must, sinine, hall, beež – kõik sobib, kui püksid istuvad hästi, on piisavalt avarad ka piha ja reite ümber ning mis peamine, õige pikkusega. Lühemal mehel on mõistlik mitte kanda pükse, mille säärte alaosas on käänised, kuna need teevad visuaalselt veelgi lühemaks. Materjal peaks olema langev, sest liiga paks riie ei istu hästi ning tekitab ebamugava olemise. Püksirihm on kena lisand, kui seda just ei „kaunista“ pirakad ja uhkeldavad pandlad, mis tõmbavad vööpiirkonnale tarbetut tähelepanu.

Särgiks sobib toekale mehele peaaegu iga särk. Casual-riietuse puhul (ka juhul, kui eeldatakse sundimatumat rõivastust) tuleks suuremustrilised kirevad havai särgid siiski kappi jätta ja jääda heledate ühevärviliste või muidu neutraalsete toonide juurde. Valged särgid on aga juba pisut liiga peenutsevad, kui eesmärgiks on olla casual. Helesinised seevastu on täiesti sobivad. Kes palju higistama kipub, võiks kanda ka valget alussärki, see takistab pisut higi imbumist välimistesse riidekihtidesse. Kuumal suvepäeval võib see küll veidi ebamugav tunduda, kuid kui materjal on sobiv, pole midagi hullu. Lipsu pole casual-stiili puhul tarvis kaela panna, seepärast võivad paar ülemist nööpi vabalt lahti olla.

Selles osas, kas särgiservad tuleb sättida pükste sisse või mitte, on eriarvamusi. Igatahes tundub olevat nii, et mida suurem mees, seda soovitatavam see on. Vabalt rippuv särk võib kergesti jätta ebakorrektse mulje, eriti juhul, kui see kummis kõhtu korralikult kinni ei kata.

Seega on oluline osata valida särk nii, et see istub ilusti seljas ja on ka piisavalt pikk. Paljudel suurekasvuliste meeste rõivaid tarnivatel firmadel on selliseid särke küll pakkuda, kuid kui sobivat siiski ei ole või on raske kätte saada, pole sugugi halb mõte lasta mõned sellised särgid täpselt oma mõõtude järgi õmmelda.

Pintsak peaks ikka olema, eriti juhul, kui pole ette teada, kuidas riietuvad teised külalised. Vajaduse korral saab selle ju alati seljast ära võtta. Teiseks võimaluseks on villane kampsun, millel võib vabalt vaid mõned nööbid kinni panna. Kampsun, nagu ka pintsak, peaks olema pükstega sama värvi. Ka mõni kootud ese, nt vöö, on casual-stiili puhul täitsa paslik. Sellegi saab vajadusel alati ära võtta ja kasvõi lõdvalt kaela ümber seada.

Jalga tuleb panna kinnised nahkkingad ning sokid peavad pükste värviga kokku sobima. Nagu juba eespool öeldud, oleneb kõik muidugi konkreetsest koosviibimisest, kuid vahel passivad ka muud jalanõud. Valik sõltugu ikka peaasjalikult ürituse laadist.

Casual-riietust võib täiendada ka aksessuaaridega. Vabalt seotud rätt kaela ümber jätab hea mulje, ja kui pakutakse vabadust varrukaid pisut üles käärida, võiks rannet kaunistada kena kell ja/või käevõru, vahest ka selline, mille puhul materjalide kombinatsiooniks on nahk ja metall.