Suured mehed, suured mured – kuidas riietuda õigesti?

Teadagi on suuruses XL rõivaid vajavatel naistel riietumisega muret, kuid sama probleemiga seisavad silmitsi ju ka mehed, kes ei mahu nö klassikalistesse raamidesse. Mõni võib olla liiga pikk ja kõhetu, et endale hõlpsasti sobivaid rõivaid leida, samas kui teine on Danny De Vito tüüpi, liiga lühike ja tüse, nii et miski ei istu õigesti. Nagu ka naiste puhul, algab kõik sellest, et tuleb oma kehatüüp kindlaks määrata. Leidub ju naiste seas O-kehatüüpi, niisamuti ka meeste seas. Kõik tarbitud liigkalorid on kogunenud taljepiirkonda ja üldilme on umbes nagu oleks üheksandat kuud rase. Vähemalt tavalistest kauplustest on sel juhul paras probleem endale midagi sobivat selga leida, ja tihtipeale näemegi lühikesi ja jässakaid, kõhukaid mehi, kes kannavad paari numbri võrra liiga suurt särki, et varjata keskkoha lihavust. Noh, idee iseenesest võis ju suurepärane tunduda, kuid kahjuks ei saavutata sel moel siiski soovitud tulemust, vaid tähelepanu võib veelgi enam just kõhule koonduda. Teisest küljest ei kaunista ka liiga väikesed riided kellegi keha, eriti kui on pisut üleliigseid kilosid kogunenud. See kena vana leeriülikond oli tookord, 15 aasta vanuselt ehk tõesti täpselt paras, kuid kui aastaid ja kilosid juurde tuleb, on ehk põhjust oma riidekapi sisu pisut uuendada. Nagu ka sellisel juhul, kui kummis kõhu peal murettekitavalt pingul nööbid kutsuvad lähedal olijas esile hirmu, millal nööp silma lendab,või kui suveterrassil mõnuledes kaob söögiisu, olles sunnitud vahtima naaberlauas istuja särgi alt piiluvat naba.

Hakatuseks tuleb seega oma kehatüüp kindlaks määrata. Mehed jaotatakse põhiliselt kahte kategooriasse. Üks on näiteks jässakas tüüp, olgu pikk või lühike, ja sellisele kehakujule on iseloomulik lühike ja jäme kael ning veidi kuubikut meenutav keha. Jalad võivad olla lühikesed ja tagumik silmatorkav. Selline tüüp peab igal juhul hoiduma kandmast riideid, mis on valmistatud pisut jäikadest või siis liiga kohevil materjalidest, kui ta ei taha välja näha nagu talveunest ärganud karu. Ja mida lühem mees, seda enam põhjust on vältida liiga suurte ruutudega mustreid, samuti mis tahes põikisuunalist fassongi või ristitriipe ning liiga lühikesi jakke. Kui sul on lühikesed jalad, siis pükste käänised ehk mansetid teevad jalad veelgi lühemaks. Kulupesuteksad võivad ju esmapilgul vahvad tunduda, kuid lühikestele ja jässakatele need ei sobi. Veidi pikem, kuid toeka kehaehitusega mees peaks hoiduma ka särkidest, millel on kõrge või teist värvi krae, kuna see tõmbab tähelepanu niigi lühikesele kaelale ja kõrgetele õlgadele.

Olgugi et riidepoed on täis üksteist üle trumpavaid värvikirevaid särke ja pükse, peaks turske mees huvituma siiski rohkem tumedamatest rõivastest, mis on valmistatud kvaliteetsetest ja langevatest materjalidest. Siledad riidematerjalid mõjuvad paremini kui karvased. Samuti peaks lühike mees arvestama ka oma riiete üla- ja alaosade kokkusobivusega – ei mingeid liiga radikaalseid värvi- või mustrierinevusi. Särkide V-kaelused loovad mulje pikemast kaelast ja mõõdukad püsttriibud mõjuvad paremini kui põikitriibud. Pükste puhul on klassikalised mudelid alati etemad kui modellide seljas nähtud skinny -mudelid. Püksid võiksid olla tumedamad, kitsaste mõõdukalt heledamate triipudega, ka viigid aitavad saledamat muljet jätta. Kuube valides eelistavad tugeva kehaehitusega mehed lihtsustatuid, piisavalt pikki mustreid.

Suurte meeste teine tüüpiline kehakuju on kõhukas, nn O-tüüp. Ka selle kehatüübi puhul kannab pead lühike kael kitsaste ja längus õlgade kohal. Ja just kõht on see, millele koondub vaataja tähelepanu, kuna see tungib selgelt esile. Kõhukatel meestel (nagu ka naistel) on tihtipeale lame tagumik ja peenikesed jalad.

Nii nagu jässakatele, ei sobi ka suure kõhuga meestele ruudud ja põikitriibud. Vältida tuleks ka kõiksugu läbilõikeid, samuti üla- ja alaosade suuri värvierinevusi. Ja mida pikem ning kõhukam, seda enam on põhjust hoiduda kandmast midagi, mis võiks tähelepanu just kõhupiirkonnale juhtida. Ehkki trükipildiga särgid tunduvad toredad, asuvad neid kaunistav pilt ja tekst just kandja kõhul ning rõhutavad seda igal juhul.

Mida siis eelistada? Lühikese ja tüsedama mehe selga sobivad hästi tasakaalustatud rõivatervikud. Pikisuunalised jooned ja pikendavad lõiked. Ja kui juhtub ka rohkem pikkust olema, ei tasuks ehk siiski Havai särki selga ajada, kui tahetakse stiilset muljet jätta. Pigem tuleks jääda tagasihoidlikumate värvide juurde. Särgimaterjaliks valitagu laskuv riie, ja nagu ka turskete meestel puhul, pikendab V-kaelus kaelajoont. Muidugi ei tohi siingi liialdada ja kraega särgi nööpe liiga sügavalt lahti jätta, kui ei taheta näha välja nagu härra 47. Särkidel mõjuvad hästi ka kõiksugu püsttriibud, eriti kui särgi fassong on selline, et küljed on teist värvi kui keskosa. Püksid olgu piisavalt pikad ning viigid kindla kujuga. Tagataskutelegi tuleks tähelepanu pöörata, kuna näiteks taskuklapid teevad kannikad priskemaks, nii uskumatuna kui see ka ei kõla. Pintsakute puhul mõjuvad hästi vertikaalsed õmblused. Lihtne on juhtida tähelepanu ülemisele osale näiteks rinnataskute või muude detailide abil, samas kui alaosa peaks olema suhteliselt silmatorkamatu.

Kui tunned end rõivaid ostes ebakindlalt, siis poe töötajailt nõu küsida pole häbiasi. Selle jaoks nad seal ju olemas on.